ANASAYFA
Driving school
       Driving lesson
DİREKSİYON DERSİ
       Özel direksiyon dersi
       Otomatik vites
       Ders güzergahları
       Online Müracaat
KURSUMUZ HAKKINDA
       Eğitim kadromuz
       Eğitim araçlarımız
       Ulaşım-iletişim
EĞİTİM VİDEOLARI
       Yeni Direksiyon Sınavı
       Güvenli sürüş teknikleri
EHLİYET HAKKINDA
       Yeni ehliyet sınıfları
       Sınav tarihleri
       Ehliyette stajyerlik
       Gerekli evraklar
       Ehliyet sınav harçları
       Ehliyet sınav soruları
       Ehliyet sınav sonuçları
       Direksiyon sınavı
PRATİK BİLGİLER
       Trafik sözlüğü
       Trafik İşlemleri
       Park oyunları
       Ehliyet Vergileri
       Ehliyet randevu

OTOMOBİL, OTOBÜS, KAMYON DİREKSİYON SINAVI

Geçtiğimiz yıllarda direksiyon sınavına giren sürücü adaylarının tamamına yakını başarılı oluyorlardı. Ancak son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte artık direksiyon sınavını geçmek oldukça zorlaştı.

Yeni değerlendirme sisteminde bir kere aracı stop etmeniz veya sinyal vermemiş olmanız, hatta emniyet kemerinizi bağlamamış olmanız sınavda başarısız olmanıza sebep olabiliyor.

Öyle ki direksiyon sınavında başarılı olabilmek için akıcı şehir trafiğinde rahatlıkla araç kullanabilmeniz gerekiyor.

 

Hal böyle olunca seçeceğiniz sürücü kursundan alacağınız direksiyon eğitiminin niteliğinin ne derece önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Direksiyon sınavı toplam 35 dakika sürüyor. Aşağıdaki videoda ayrıntıları anlatıldığı gibi iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm teorik bilgilerinizi ölçerken, ikinci bölüm araç kullanma becerinizi ölçüyor.

Aşağıda sürücü adaylarının direksiyon sınavında en çok zorlandığı bölümler yer almaktadır.

- Yokuşta kalkış yapma
- En az 25 metre geri gitme
- Geri giderken manevra yapma
- İki araç arasına park etme

Sınav sırasında herhangi bir hata yapıldığında sınav o anda sona eriyor. Böyle bir durumda en az iki saat direksiyon eğitimi alarak bir sonraki sınava girilebiliyor.

 Otomobil, otobüs, kamyon ve çekici sınavlarında aynı uygulamalar yapılmaktadır.

 DİREKSİYON SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLİR

Aşağıdaki videoyu seyrederek direksiyon sınavının ne şekilde değerlendirildiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

 MOTOSİKLET DİREKSİYON SINAVI

Motosiklet sınavında A1 sınıfı, A2 sınıfı ve A sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için sınavda birbirinin aynı uygulamalar yapılır.

Sınav süresi 35 dakikadır. Otomobil sınavında olduğu gibi sınavın ilk 5 dakikasında sürücü adayının motosiklet ile ilgili teorik bilgileri ölçülüp değerlendirilir. Başarılı olan adaylar ikinci bölüme geçerler.

Sınavın ikinci bölümü trafiğe kapalı alanda ya da sınav güzergahının bir bölümü dubalarla trafikten arındırılarak yapılır. 

 

Bu bölümde sürücü adayları öncelikle aralarında 6 metre mesafe bulunan 9 adet koni arasında slalom yaparlar. Ardından 8 çizme alanında 8 çizme hareketi yaparlar.

Slalom ve 8 çizme uygulamaları sırasında sürücü adaylarının denge kaybı yaşayarak ayaklarını yere koymamaları gerekir.

8 çizme uygulamasının ardından sürücü adaylarının yakşalık 10 metre uzunluğunda 20-25 cm genişliğinde yerden yüksekliği 3-5 cm olan bir platformdan denge kaybı yaşamadan geçmeleri gerekir.

Platformdan geçen sürücü adayları ani fren ve engelden kaçma uygulamalarına tabi tutulur ve trafiğe kapalı alanda yapılan ikinci bölüm tamamlanır.

İkinci bölümdeki bütün uygulamaları başarı ile tamamlayarak trafiğe çıkmaya hazır olduğu kanaatine varılan sürücü adayları üçüncü bölüme geçerler.

Üçüncü bölümde akan trafikte motosiklet kullanan sürücü adayı arkasından başka bir araçla takip edilir ve trafikteki hal ve hareketleri gözlemlenir.

 Akan trafikte kulaklıklı bir telsiz ile yönlendirilen sürücü adaylarının trafik kurallarına uygun olarak motosiklet kullanabilme becerileri ölçülür. Bu bölümü de başarı ile tamamlayan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanmış olur. 

MOTOSİKLET SINAV ALANI KROKİSİ

Motosiklet sınavlarının ilk bölümü bütün motosiklet ehliyeti çeşitleri için aşağıdaki krokiye uygun olarak hazırlanmış parkurda yapılır. Bu bölümü başarı ile tamamlayan sürücü adayları akan trafikte arkalarından araç ile takip edilirler.

 

 

Duyurular
Artık özel direksiyon derslerimiz hem Avrupa hem de Anadolu yakasında kapınızda...
Haberler
Yeni web sitemiz üzerinden Motor, Trafik ve İlkyardım sorularının tamamını çözebileceksiniz. Üstelik cevaplarınız otomatik olarak kontrol edilecek!
Türkiyenin ilk ve tek interaktif sürücü kursu sitesi ile bütün derslere ait konu anlatımlarını sitemizde bulabilecek, sıkılmadan internetin olduğu her yerde sınava hazırlanabileceksiniz...

DERSIMIZ DIREKSIYON - ÖZEL DIREKSIYON DERSI - OTOMATIK - MANUEL VITES DIREKSIYON DERSI

BEYOGLU: Berber Sokak No:13/A BADEMLIK
Tel: 0212 235 63 34 (pbx)

Bu Sitede HazırKurs v1.0 Kullanılmaktadır.
Kameracekimi.Net

Sizi Arayalım
Adınız Soyadınız :

Arzu ederseniz numaranızı bırakın,

Biz sizi arayalım.

 
Telefon Numaranız :